Obróbki dachowe- czym są?
Obróbki dachowe- czym są?

  Czym są obróbki dachowe?

Na początku musimy zadać sobie pytanie: "Czy dach bez obróbek blacharskich spełniałby swoje zadanie? Otóż nie. Dlaczego?

Już tłumaczymy:

Obróbki blacharskie to niezwykle ważne prace, których efekt jest niewidoczny na pierwszy rzut oka, ale bez nich pokrycie dachowe nie będzie ani szczelne ani estetyczne.

Powierzenie montażu profesjonalnej ekipie dekarskiej gwarantuje wodoodporność dachu i ładny wygląd całego budynku.

Obróbki wykonywane są najczęściej z blachy płaskiej o takim samym kolorze jak pokrycie dachowe, a ich wygląd i wymiary dostosowane są do projektu dachu.

Obróbki dachowe dzielimy na:

Mury ogniowe - stanowią ochronę przed rozprzestrzeniającym się ogniem. Montuje się je w formie poprzecznych ścianek ponad powierzchnią pokrycia dachowego. Stosuje się je głównie na domach szeregowych oraz w zabudowie bliźniaczej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały ułożone na klasycznych domach jednorodzinnych – szczególnie położonych w leśnym zaciszu czy w pobliżu łatwopalnych budynków gospodarczych.

 

Wiatrownica - jest obróbką wykańczającą ściany szczytowe. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona dachu przed ekstremalnymi powiewami wiatru tak, aby nie uległ zerwaniu. Odgrywa ogromną rolę, ponieważ w miejscu jej montażu ściany są najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Rynna koszowa -inaczej nazywana koszem dachowym, jest obróbką blacharską łączącą przecinające się połacie dachu. Ma za zadanie stworzyć koryto wewnętrzne, przez które spływać ma woda do rynny dachowej lub okapu. Rynna koszowa jest przydatna na różnego rodzaju pokryciach, jednak w przypadku dachów z lukarnami i budynków w kształcie litery L jest w zasadzie niezbędna. 

Pas nadrynnowy -lub inaczej kapinos, stanowi element dachu, który ma zadanie odprowadzać wodę do rynny. Oprócz tego pełni funkcję zabezpieczającą budynek przed zalaniem, szczególnie chroni listwę czołową oraz ścianę budynku. Łączy on połać dachową z rynną. Pas nadrynnowy sprawdza się w przypadku każdego pokrycia dachowego.

 

Obróbki przyścienne - mają za zadanie odprowadzić wodę spod ścian i nie dopuścić do zawilgocenia budynku. Montowane są na styku połaci dachu ze ścianą budynku. Są dwa rodzaje ich montażu: jedno i dwuczęściowe. W praktyce najczęściej wykonuje się  obróbki przyścienne jednoelementowe, czyli montuje się obróbkę główną do ściany, a połączenie blachy z murem uszczelnia się masą dekarską. Natomiast obróbki przyścienne dwuelementowe składają się z obróbki głównej przytwierdzonej do połaci dachu, a także listwy zabezpieczającej montowanej do muru budynku.

Obróbki kominowe - służą do uszczelnienia połączenia komina z połacią dachową. Miejsce to jest wyeksponowane na powierzchni dachu, a co za tym idzie szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Oprócz samych blaszanych obróbek kominowych ogromną rolę odgrywa tutaj membrana dachowa. Należy pamiętać, że komin dodatkowo należy zabezpieczyć rynienką odprowadzającą wilgoć.

Kalenica - nazywana również gąsiorem, stanowi obróbkę dachową łączącą dwie połacie dachu o przeciwstawnym nachyleniu. Jest zatem krawędzią dachu i jednocześnie najwyższym punktem na pokryciu. W zależności od typu dachu wykonuje się kalenice proste, stożkowe czy też trapezowe.

Bariery śniegowe - czy też płotki śniegowe, montowane są na pokryciu dachowym w celu ochrony nie samego dachu, a znajdujących się wokół domu przedmiotów. Jak sama nazwa wskazuje – zapobiegają one spadaniu śniegu z dachu na przykład na podjazd z samochodem.

Do wykonania obróbek dachowych wykorzystuje się różnego rodzaju blachę. Oczywiście każdy z elementów może mieć kolor pasujący do całego pokrycia dachowego tak aby wykonana konstrukcja stanowiła spójną całość. Najczęściej wykorzystuje się do produkcji obróbek dachowych blachę stalową ocynkowaną, która pokryta jest antykorozyjną powłoką. Materiał ten jest odporny na czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie słoneczne czy opady deszczu lub śniegu. Nie trzeba go dodatkowo zabezpieczać, a ponadto nie traci koloru przez lata i długo prezentuje się estetycznie. Oprócz tego obróbki można wykonać z blachy stalowej powlekanej powłokami poliestrowymi, blachy tytanowo-cynkowej czy też miedzianej. Jednak najpowszechniejsza i najbardziej efektowna w dalszym ciągu jest stalowa blacha ocynkowana.

Słowem końca obróbki blacharskie są niezbędne dla naszego dachu, aby stanowił bezpieczną i trwałą konstrukcję. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl