Jaki projekt dachu wybrać aby oszczędzić?
Jaki projekt dachu wybrać - aby oszczędzić?

Każdy z inwestorów przy budowie wymarzonego domu musi podjąć wiele ważnych decyzji, które swój skutek będą miały dopiero w przyszłości. Jedną z ważniejszych decyzji jest wybór konstrukcji dachu - dlaczego? Odpowiadamy - konstrukcja dachu przede wszystkim powinna być trwała, szczelna i funkcjonalna jednak zależy Nam również na tym, aby projekt dachu był estetyczny i designerski. Obecnie rynek dysponuje szerokim spektrum wyboru pokryć dachowych, które mogą być zarówno praktyczne jak i ładne. Podczas wyboru projektu dachu musimy wziąć pod uwagę kwestie finansowe. To jakim budżetem dysponujemy jest jednym z najważniejszych aspektów podczas wyboru konstrukcji dachowej zarówno wysokość wydatków, z jakimi wiąże się montaż danego typu zadaszenia, jak i jego wpływ na koszty przyszłego użytkowania budynku. 

TANIA I SOLIDNA KONSTRUKCJA DACHU - JAK ZNALEŹĆ DACH ODPOWIEDNI DLA NASZEGO BUDŻETU?

Aby zmieścić się w założonym przez nas budżecie najlepiej postawić na dach, którego konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana w formie i montażu. Dzięki takiemu wyborowi zmniejszysz wydatki na materiały izolacyjne i budowlane oraz akcesoria niezbędne do montażu elementów o nietypowych formach lub z dużą ilością detali, a szybki montaż dachu obniży koszty ekipy dekarskiej. 

Co za tym idzie - dla inwestora o niewielkim budżecie najlepszą decyzją jest wybór dachu dwuspadowego. Konstrukcja takiego dachu z dużą i prostą powierzchnią nie wymaga specjalnych skomplikowanych umiejętności. Producenci pokryć dachowych oferują możliwość zakupu blachy w arkuszach lub modułach zatem istnieje możliwość samodzielnego montażu pokrycia dachowego. Zaletą blach modułowych i arkuszy blach jest to, że można łatwo wyliczyć, ile materiałów zostanie zużytych podczas budowy. Nie ma także potrzeby docinania połaci, aby dopasować ich kształt do podłoża. Zakupiony materiał nie marnuje się, a ponadto liczba odpadów powstających w czasie budowy zostaje ograniczona. 

Przekrój dachu dwuspadowego 

Wybór dachu dwuspadowego jako pokrycia dachowego redukującego koszty to tylko jedna z jego zalet, a  do najważniejszych atutów dachów dwuspadowych należy:

-sprawne odprowadzanie wody deszczowej i śniegu, dzięki czemu opady nie zalegają na powierzchni dachu i nie powodują niebezpiecznego przeciążenia,

 

-stabilność i odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych,

 

-duża powierzchnia poddasza do zagospodarowania, która nadaje się do adaptacji na cele mieszkalne.

Warto dodać, że dachy dwuspadowe pasują do architektury tradycyjnej i nowoczesnej, budynków murowanych i drewnianych. Istotna jest również kwestia ogrzewania budynku ponieważ konstrukcja pozwala obniżyć koszty związane z eksploatacją budynku, ponieważ redukuje straty ciepła wewnątrz domu. Mniej połaci dachowych tworzy niewielką powierzchnię przenikania ciepła na zewnątrz.

 

Dom drewniany z dachem dwuspadowym

 

Dom nowoczesny z dachem dwuspadowym

  

 

Dom tradycyjny z dachem dwuspadowym

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl