Ocieplanie dachu - jakie tworzywo wybrać?
Ocieplanie dachu

Czym ocieplić dach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a znalezienie optymalnego rozwiązania dla każdego inwestora to nie lada wyzwanie! Postaramy się znaleźć wady i zalety każdej możliwej propozycji, która występuje na rynku. Najczęściej stosuje się wełnę mineralną i nie ma w tym nic dziwnego. Jest niepalna, lekka, wykazuje dobre właściwości izolacyjne, a do tego przepuszcza parę wodną, zapobiegając tym samym powstawaniu wilgoci. Ponadto izoluje akustycznie i dobrze wypełnia miejsce pomiędzy krokwiami. Oprócz tego z powodzeniem wykorzystuje się piankę poliuretanową, a także styropian. Niektóre metody ocieplania  przewidują również płytki izolacyjne, które obecnie są jednymi z bardziej zaawansowanych produktów sprawdzających się w przypadku wielu rodzajów pokrycia dachowego. 

Wełna - Wykorzystywana do ociepleń wełna mineralna dzieli się na skalną i szklaną. Wełna skalna produkowana jest z bazaltu, dolomitu, gabro, brykietu mineralnego bądź kruszywa wapiennego. Wybrany składnik jest przetapiany, co umożliwia procesy jego rozwłóknienia. Oczywiście do samych włókien dodawane są różnego rodzaju ulepszacze, między innymi żywice. Dzięki nim możliwe jest uformowanie konkretnych produktów jak płyty czy maty wełniane. Wełna szklana natomiast produkowana jest z piasku kwarcowego, jednak proces jej wytwarzania jest zbliżony do skalnej. Obydwie wełny mają podobne właściwości paroprzepuszczalne, jednak szklana nieco lepiej izoluje, a także jest lżejsza i bardziej sprężysta.

 

Styropian - o ocieplania poddasza powszechnie stosuje się styropian, a dokładniej płytki styropianowe. Te przystosowane do dachu różnią się od tych do ścian, ponieważ mają podłużne nacięcia w celu zwiększenia elastyczności. Styropian wykazuje dobrą izolację termiczną, jest dość twardy, nie chłonie wody. Sprawdza się do ocieplania podkrokwiowego, jednak należy liczyć się z tym, że obniża sufit o kilka centymetrów.

 

 

Metody ocieplania dachu -  Obecnie najpopularniejsze jest ocieplenie międzykrokwiowe i nakrokwiowe. Oba rozwiązania wykorzystują inne materiały, a także mają swoje wady i zalety.

1. Izolacja międzykrokwiowa - jest najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą wykonywania izolacji, w której wykorzystuje się – jak sama nazwa wskazuje – przestrzenie między krokwiami. Układa się w nich zazwyczaj wełnę mineralną. Niestety, metoda ta ma jedną podstawową wadę – na powierzchni krokwi tworzą się mostki cieplne. Aby wyeliminować to zjawisko, najczęściej dokłada się wełny lub styropianu w warstwie izolacyjnej.

2. Izolacja nakrokwiowa natomiast powoli wypiera międzykrokwiową. Następuje tutaj zamiana wełny mineralnej na płytki izolacyjne układane na krokwiach lub deskowaniu. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Izolacja ta charakteryzuje się wysoką odpornością na nacisk, działanie substancji chemicznych, a także wysoką trwałością.

Membrana, papa czy folia paroprzepuszczalna:

Od materiałów użytych do wstępnego krycia zależy sposób ułożenia ocieplenia pod połacią dachu. W tym celu stosuje się membrany, papę lub folię niskoparoprzepuszczalną.

-Membrana, czyli folia wysokoparoprzepuszczalna, ma za zadanie chronić ocieplenie przed wilgocią z zewnątrz i odprowadzać nagromadzoną wewnątrz parę wodną. Ocieplenie układa się ściśle do folii, jednak nie można go do niej dopychać. W przeciwnym wypadku pokrycie dachowe podczas wysokich temperatur będzie mogło uszkodzić membranę.

-W przypadku papy lub folii niskoparoprzepuszalnej należy pozostawić ok. 3,5 cm szczeliny wentylacyjnej między wełną a folią, bądź wełną a poszyciem. Brak szczeliny skutkuje skraplaniem się na wewnętrznej stronie folii lub deskowania wody, co łatwo może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczenia, powstawania pleśni, zniszczenia krokwi, czy też pokrycia. Często wilgoć jest na tyle duża, że całe pokrycie dachowe trzeba układać praktycznie od podstaw.

 

W jaki sposób ocieplić dach płaski?

Blacha trapezowa- w nowoczesnych budynkach bryłowych, prezentuje się estetycznie i niezwykle nowocześnie. Jednak ocieplenie nowoczesnych płaskich dachów sprawia dekarzom wiele trudności. Aby pokrycie było trwałe i wytrzymałe, każdą z jego warstw należy wybrać w sposób przemyślany. Trzeba również pamiętać o odpowiednim odprowadzeniu wody, a także zaplanowaniu możliwości usunięcia śniegu i lodu z pokrycia. W ocieplaniu płaskiego dachu ogromną rolę odgrywa wybór paroizolacji, warstwy izolacyjnej, a także dopasowania odpowiedniego pokrycia. Jeśli chodzi o izolację termiczną, bardzo często sięga się po wełnę mineralną zapobiega ona w dużym stopniu  stratom cieplnym. Szczególnie gdy dach stanowi konstrukcję wentylowaną. Jest to o tyle istotne, ponieważ oprócz izolacji cieplnej, zapewnia ona również akustyczną.

OCIEPLENIE DACHU PŁASKIEGO

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl